Světové jazyky

Na světě v současnosti existuje více než 7 tisíc živých jazyků a 23 z nich jsou rodným jazykem pro více než 50 milionů lidí. Tyto informace nejsou jen zajímavostí, která vás kulturně obohatí, ale jsou také nezbytností pro strategické plánování globální expanze v obchodním světě, pokud se chcete posouvat na vyšší úroveň.

Znalost více než jednoho jazyka vám mimo jiné poskytne nové obzory a rozšíří vaše kulturní porozumění. V této sekci vám představíme známé (i méně známé) jazyky ze všech koutů světa.

Nejpoužívanější světové jazyky

Na světě existuje několik žebříčků, které hodnotí nejpoužívanější jazyky a ve svých propočtech se mírně liší. To je celkem pochopitelné, protože spočítat všechny mluvčí jazyka rozhodně není jednoduchý úkol. Většina z nich se ale shoduje v tom, že mezi 10 nejrozšířenějších světových jazyků patří:

Nejjednodušší světové jazyky

Přemýšlíte nad tím, že byste se začali učit cizí jazyk, ale nechcete následujících 10 let trávit tříhodinovými jazykovými kurzy? Pak vás možná bude zajímat, které jazyky jsou nejlehčí na naučení. Nedá se říci, že by existoval jazyk, který je jednodušší než ostatní, ale mnoho jazyků se vám může učit mnohem snadněji než jiné. Obecně lze hodnotit 3 hlavní kritéria, které činí jazyk pro studenty snadným nebo obtížným. Paří mezi ně:

  • Jak moc má společného s jazyky, které znáte
  • Jak složitý je jeho zvukový systém
  • Jak složitá je jeho gramatika

Jak asi sami tušíte, sestavit žebříček nejjednodušších světových jazyků není jen tak. Každý člověk má k učení jazyků jiný přístup, takže zatímco pro někoho mohou být francouzské nosovky hračkou, pro jiného člověka mohou být obrovskou překážkou. Stejně tak to může být s učením se skloňovat německá jména. Níže si proto uvedeme nejjednodušší jazyky podle 3 kategorií.

Světové jazyky nejjednodušší pro české mluvčí

Světové jazyky s nejjednodušší výslovností

Světové jazyky s nejjednodušší gramatikou

Nejtěžší světové jazyky

Pokud naopak máte rádi výzvy a chtěli byste se naučit nějaký opravdu těžký jazyk, nebo vás jednoduše jen zajímá, které jazyky jsou nejnáročnější, máme pro vás i tento žebříček. Statistiky týkající se nejtěžších světových jazyků se také často liší, jelikož opět záleží především na národnosti, která náročnost jazyků hodnotí. Zatímco například pro anglické mluvčí může být obtížná ruština, pro české mluvčí to může být zase třeba francouzština.

Z tohoto důvodu je stanovení nejtěžších světových jazyků zčásti subjektivní záležitostí. Pokud by vás zajímalo, jak je na tom čeština, ta podle některých statistik patří do top dvacítky a někdy dokonce do top patnáctky nejtěžších světových jazyků. Většina žebříčků se však shoduje, že mezi nejnáročnější světové jazyky patří následujících patnáct:

Nejužitečnější jazyky v obchodním světě

Jak se vyvíjí mezinárodní obchod, mění se i jazyky používané ke komunikaci. Od profesionálních digitálních společností a akademické sféry až po dopravu a cestování, svět podnikání vyžaduje, aby majitelé firem ovládali různé světové jazyky, což jim umožní expandovat na trhu.

Pokud chcete se svými produkty či službami oslovit mluvčí z více zemí a kultur, musíte i váš byznys pozdvihnout na více jazykových úrovní. Komunikovat s potencionálními zákazníky, klienty či obchodními partnery v jejich jazyce může prolomit jazykovou i kulturní bariéru, prokázat respekt a získat důvěru.

Podle nejnovějších výzkumů až 79 % spotřebitelů dává přednost nákupu produktů z webových stránek v jejich vlastním jazyce. Oproti tomu 40 % lidí nikdy nenakoupí z webových stránek v cizím jazyce. Pokud tedy chcete rozšířit vaše pole působnosti ve světě podnikání, mělo by vás zajímat, které jazyky jsou v obchodním světě v současné době nejužitečnější. Patří mezi ně následujících patnáct:

Země s nejvíce mluvenými jazyky

Zatímco v Evropě se ve většině zemí mluví zpravidla jedním až třemi jazyky, případně dalšími dialekty, ve světě existují země, kde se mluví i stovkami jazyků. Zajímá vás, v kterých zemích se používá nejvíce řečí?

Podle katalogu známých světových jazyků Ethnologue je Papua-Nová Guinea nejvíce mnohojazyčnou zemí s více než 839 živými jazyky. Dalšími zeměmi a územími na základě počtu jazyků, kterými se v rámci jejich hranic mluví jako prvním jazykem, si uvedeme níže. Zde je 10 zemí s nejvíce mluvenými jazyky:

  • Papua-Nová Guinea – 839
  • Indonésie – 707
  • Nigérie – 526
  • Indie – 454
  • Spojené státy americké – 422
  • Čína – 300
  • Mexiko – 289
  • Kamerun – 281
  • Austrálie – 245
  • Brazílie – 229

Další světové jazyky, které by vás mohly zajímat

Jak jsme již zmínili na samém začátku, jazyků je na celém světě více než sedm tisíc, a každý z nich je něčím výjimečný. Ať už cestujete, chcete se učit neobvyklé jazyky nebo potřebujete přeložit dokumenty pro různé účely v cizích zemích, mohly by vás také zajímat některé z následujících jazyků: