Korejština

Zájem o korejštinu v posledních letech roste. Pravděpodobně za to může korejská vlna, tedy zájem (především mladých) lidí o korejskou kulturu. Pro většinovou společnost je ale korejština velkou neznámou. To se pokusíme změnit tímto článkem, kde shrneme základní informace o tomto jazyce.

V tomto článku se dozvíte:

  • Základní informace o korejštině,
  • Jak se korejština zapisuje (= korejská abeceda),
  • Proč se korejsky učit,
  • Zajímavosti o korejštině.

 

Základní informace o korejštině

Korejsky mluví kolem 78 milionů lidí na celém světě. Většin mluvčích žije v Jižní a Severní Koreji, ale korejsky mluví i emigranti po celém světě, především pak v Číně, Japonsku, Rusku, Spojených státech a Austrálii.

Korejština patří podle lingvistů a etnologů ke skupině uralo-altajských jazyků, kam spadá také turečtina, maďarština, mongolština a japonština.

Typologicky korejština patří mezi jazyky aglutinační, to znamená, že ke kořeni slov se často připojují předpony, přípony a koncovky. Další charakteristikou je to, že slovesa mají rozsáhlý systém forem, specifický je také bohatý systém zdvořilostí vyjadřovaný slovesnými koncovkami. V korejštině mají věty poměrně pevný slovosled (oproti třeba češtině).

 

Korejské písmo – hangul

Pro zápis korejštiny se původně používaly čínské znaky, ty však nebyly pro zápis tohoto jazyka nejvhodnější. V 15. století proto korejský panovník Sedžong Veliký nechal sestavit korejskou fonetickou abecedu hangul. Ta se v pozměněné formě využívá pro zápis korejštiny dodnes.

Hangul (= korejská abeceda) se skládá ze 24 hláskových znaků. Rozlišují se souhlásky: (ㄱ , ㄴ, ㄷ, ㄹ, ㅁ, ㅂ, ㅅ, ㅇ, ㅈ, ㅊ ,ㅋ ,ㅌ, ㅍ, ㅎ) a samohlásky (ㅏ, ㅑ, ㅓ,ㅕ, ㅗ, ㅛ, ㅜ, ㅠ, ㅡ ,ㅣ). Jednotlivá písmena se pak spolu kombinují do slabik.

Příklady zápisu slov:

  • 안녕하세요 [annjŏnghasejo] - Dobrý den
  • 감사합니다 [kamsahamnida] - Děkuji

Níže přikládáme tabulku s přepisy jednotlivých znaků do češtiny.

 

 


česká
transkripce

 

K/G

ㄱㄱ

KK

N

T/D

ㄷㄷ

TT

L/R

M

P/B

ㅂㅂ

PP

S

ㅅㅅ

SS

NG

Č/DŽ

ㅈㅈ

ČČ

ČCH

KCH

TCH

PCH

H

A

JA

Ǒ(O)

JǑ(JO)

O

JO

U

JU

Ǔ(U)

I

Ä(E)

JÄ(JE)

E

JE

WA

WÄ(WE)

Ö

WŎ(WO)

WE

Ü

ǓI(UI,I)

 

Pokud se chcete korejskou abecedu naučit, doporučujeme výuková videa na YouTube. Například v tomto videu je vše jasně vysvětlené.

https://www.youtube.com/watch?v=pT4k7LC91Cw

 

Proč se učit korejsky

Na následujících řádcích vám představíme hned několik důvodů, proč má smysl se korejštinu učit.  

 

Ekonomický potenciál

Jižní Korea je vyspělý stát s rostoucí ekonomikou, má 10. nejvyšším nominálním HDP na světě. Z Koreji pochází mnoho firem celosvětového významu, například Samsung je největší elektronickou firmou planety. Mnoho korejských firem má pobočky také v Česku a na Slovensku, takže znalost korejštiny se dá jistě dobře využít.  

 

K-pop

Korejský pop je teď celosvětově populární. Tento hudební žánr, který vznikl v Jižní Koreji, do sebe absorboval elementy taneční hudby, popu, hip hopu a r'n'b. Valná většina k-popových písní je převážně v korejštině, takže pokud chcete rozumět svým oblíbeným idolům, bude se vám znalost korejského jazyka hodit.

Asi nejznámější korejskou písní je Gangnam Style, tato píseň má na YouTube více než tři miliardy zhlédnutí.

Celosvětově známou kapelou jsou BTS, jedná se o sedmičlenný boy band z Jižní Koreje. V roce 2020 se se svou písní umístili na špici amerických hitparád a vystoupili také na předávání cen Grammy.

https://www.youtube.com/watch?v=Q9Vjvz1NPN8

 

K-drama

Korejské televizní seriály jsou oblíbené po celém světě, své příznivce mají i v České republice. Pokud nechcete čekat na překlad titulků k populárnímu dramatu, bude se vám jistě hodit dobrá znalost korejštiny.

Mezi známé a úspěšné korejské seriály z posledních let patří například hororový seriál Království zombie, nebo romantické drama Dotkni se mých ran.

 

Korejská kinematografie

Pokud preferujete spíše sofistikovanější díla, pravděpodobně znáte díla korejského režiséra Kim Ki-Doka. Mezi jeho nejúspěšnější filmy patří Jaro, léto, podzim, zima... a jaro, 3-iron a Samaritánka.

Dalším kvalitním kinematografickým dílem je film Parazit. Tato černá komedie z roku 2019 je prvním jihokorejským filmem, který kdy zvítězil na Oscarech a na filmovém festivalu v Cannes.

 

5 zajímavostí o korejštině

A na úplný konec jsme si nechali několik zajímavých informací, které jste o korejštině pravděpodobně nevěděli.

1.     Složitý zdvořilostní systém

V korejštině existuje celkem 6 stupňů zdvořilosti. Správný stupeň se vždy volí podle věku a společenského postavení člověka, na kterého se obracíme. Vždy platí, že v případě nejistoty je lepší použít zdvořilejší styl.

2.     Původ slovní zásoby

Jádro slovní zásoby korejského jazyka je tvořeno původními korejskými slovy, ale asi 50 % slovní zásoby je tvořena sinokorejskými výrazy. V menší míře do korejštiny pronikly výrazy také z dalších jazyků, v poslední době se jedná především o anglicismy.  

3.     Matoucí číslovky

V korejštině existují dvě řady číslovek: původní korejské a sinokorejské (přejaté z čínštiny). Obě řady číslovek se často kombinují, například hodiny se uvádí v korejských číslovkách, ale minuty se udávají v sinokorejských číslovkách.

4.     Rozdělená země = rozdílný jazyk?

V Jižní i Severní Koreji se mluví korejsky, ale samozřejmě jsou tu určité rozdíly ve výslovnosti, gramatice i slovní zásobě.

5.     Koreanistika – co to je?

Studijní obor, který se zaobírá studiem korejštiny, se nazývá koreanistika. Tento obor se dá studovat také v České republice. Korejsky se můžete naučit například na Univerzitě Karlově, nebo na univerzitě v Olomouci.

Další příspěvky o světových jazycích: