Šušotáž

Šušotáž, neboli tlumočení šeptem, je pro mnohé klienty oblíbenou a nákladově efektivní technikou, která představuje jednoduché řešení pro malá a krátká setkání. Zajímá vás, jak šušotáž probíhá a kdy ji využít?

Co je šušotáž?

Šušotáž je druh simultánního tlumočení, tzv. tlumočení šeptem „do ucha“ (z francouzského chuchoter). Tento typ tlumočení obvykle nahrazuje kabinové tlumočení, případně konsekutivní tlumočení, a umožňuje organizátorovi události ušetřit náklady.

Při šušotáži sedí tlumočník přímo u posluchače projevu a šeptem mu tlumočí řečníkův proslov. Šušotáž se podobá kabinovému tlumočení, nicméně v tomto případě tlumočník nesedí v kabině.

Tento druh tlumočení je vhodný pro jednoho posluchače či pro velmi malou skupinu (do 3 osob), aby tlumočník nemusel mluvit hlasitěji, čímž by rušil ostatní posluchače a řečníky.

Výhody a nevýhody šušotáže

Tlumočení šeptem představuje jednoduché a přímočaré řešení pro malá setkání, která nemají dlouhé trvání. Realizace šušotáže je snadnější než kabinové tlumočení, neboť nejsou potřebné kabinky ani audio zařízení. Není tedy nutná delší příprava s obstaráváním speciálních prostor, vybavení a dalších osob.

Tento typ tlumočení je ovšem omezen na minimální počet osob. Aby tlumočník nerušil ostatní účastníky, nebo jiné tlumočníky, kteří potřebují slyšet původního mluvčího. Doporučuje se tedy raději pro jednu až dvě osoby. Pro početnější akce je tedy vhodnější využít simultánní kabinové tlumočení,

Pro obě strany může být šušotáž navíc únavná. Z tohoto důvodu je vhodná na akce, které netrvají déle než 45 minut, nebo umožňují přestávku po uplynutí této doby.

Simultánní tlumočení s šeptákovým zařízením

Pro malé skupinky do 15 osob může být vhodnější simultánní tlumočení s šeptákovým zařízením. Jedná se o jakýsi „mezistupeň“ mezi šušotáží a kabinovým tlumočením. V tomto případě tlumočník používá zařízení zvané „šepták“, který se skládá z mikrofonu pro tlumočníka a bezdrátových přijímačů pro posluchače. Ani v tomto případě není nutná zvukotěsná kabina nebo technik.

Kdy využít šušotáž?

Vzhledem k tomu, že šušotáž představuje méně formální typ tlumočení, ke kterému není potřebné žádné vybavení, hodí se pro intimnější a soukromější setkání, jako jsou obchodní návštěvy na místě či malá obchodní jednání.

Někdy se rovněž využívá v kombinaci s konsekutivním tlumočením, například je-li prezentace překládána konsekutivně, ale na závěr jdou dotazy překládány šeptem.

Vzhledem ke značně osobnímu způsobu tlumočení šeptem do ucha je rovněž důležité, aby si tlumočník a klient vytvořili dobrý vztah. Z tohoto důvodu doporučujeme se s tlumočníkem před akcí nejprve seznámit.

Pokud byste měli zájem o šušotáž a dřívější setkání s tlumočníkem, prohlédněte si naše stránky o tlumočení, kde se dozvíte více informací.

Kontaktujte nás

Pro bližší informace neváhejte kontaktovat naše specialisty:

tel.: +420 225 000 722
e-mail: info@presto.cz


Nebo nám odešlete rychlý dotaz pomocí formuláře níže.

required required required
required