Normovaná strana

Normovaná strana. Normostrana. NS. To jsou slova, s nimiž se můžete setkat nejen v oblasti překladů, ale vlastně všude, kde je třeba něco napsat – ve škole, v práci, někdy i v běžném životě. A o čem vlastně mluvíme, když na pořad dne přijde normostrana? Pojďme si to ujasnit v tomto článku, kde se dozvíte:

  • co je normostrana a jak vypadá,
  • jak se počítá,
  • kde se využívá.

 

Co je normostrana

Normostrana (NS) není normálně vypadající strana, ačkoli k tomu název může svádět. Jedná se vlastně o jednu ze základních jednotek při počítání textů a je to přesně definovaná strana v daném rozsahu.

Rozsah se liší podle typu normy, která může v našem prostředí být buď:

  • česká (ČSN) = 1800 znaků včetně mezer,
  • evropská (EN) = 1650 znaků včetně mezer.

 

Obvykle se řídíme spíše normou českou (vyhláška č. 77/1993 Sb.), přičemž nutno podotknout, že normostrana obvykle neodpovídá počtu fyzických stran v textovém editoru – těch zpravidla bývá méně. Proč tomu tak je? Je totiž třeba brát v úvahu i další parametry jako jsou formáty a okraje stránek, řádkování či velikost a styl písma.

Chcete-li se normostraně přiblížit i fyzicky, existuje doporučené formátování ve Wordu, a to:

  • okraje – 2,5 cm nahoře a dole, 3 cm ze stran,
  • velikost písma – 12,
  • font – obvykle Times New Roman,
  • řádkování – 1,5,
  • zarovnání textu – do bloku.

 

Takto nastavená strana vám pochopitelně nevyjde přesně na znak (stále záleží např. na délce slov či počtu odstavců), přibližuje se ale klasickému dokumentu z psacího stroje. Tento formát je zpravidla požadován např. při psaní kvalifikačních prací.

 

Jak se počítá normostrana

Jak již bylo řečeno, přibližnému počtu stanovených znaků lze dosáhnout právě správným naformátováním. Ne vždy je ale toto formátování potřeba. A ne vždy stačí jen přibližný odhad. Jak tedy na to?

Existují víceméně dvě možnosti, a to:

  • přímo textový editor,
  • počítadlo znaků.

 

1.    Textový editor

Je to vlastně nejjednodušší možnost a poskytuje jí v dnešní době většina používaných textových editorů, ačkoli v každém z nich počet znaků odhalíte trochu jiným způsobem.

 

Ve Wordu stačí v dolní liště rozkliknout počet slov a zobrazit si tabulku z obrázku níže. Nevýhodou je, že nepočítá přímo normostrany, je tedy nutné se jich dopočítat za pomoci počtu znaků.

V Pages v operačním systému MacOS je třeba na to jít přes možnost Zobrazení, přičemž platí to samé jako u Wordu – opět se vám dostane pouze počtu znaků a slov.

 

Obdobné je to v dokumentech od Googlu, kde se k počtu slov dostanete přes Nástroje.

 

2.    Počítadlo znaků

Pokud si z jakéhokoli důvodu nedokážete zobrazit počet znaků ve svém textovém editoru, lze využít ještě možnost některého počítadla znaků, kam je třeba text nakopírovat. Výhodou je, že některá počítadla mají možnost zobrazení počtu normostran.

 

Proč normostrany potřebujeme

Proč by měl někoho vlastně zajímat počet znaků, když může jednoduše spočítat fyzické stránky? A proč vůbec stránky počítat?

 

Fyzická strana x normostrana

Vlastně už jsme na začátku narazili na to, že fyzické stránky se od normovaných stran mohou lišit počtem znaků i slov, a to znatelně. Počítat tedy takové strany by vyšlo nastejno jako měřit metry od oka – skončili bychom s nepřesnými a nespravedlivými výsledky. Proto se i pro text stanovuje základní měrná jednotka v podobě normované strany.

 

A proč strany počítat?

Ačkoli se počet stran nemusí zdát jako tak důležitý parametr jako např. rozměry objektů, má i ten svůj význam.

V normostranách se stanovuje délka kvalifikačních prací, ale i jiných textů. V oblasti překladů je pak počet normostran možným (ne ale jediným) východiskem pro výslednou kalkulaci ceny překladu.

Zkrátka a jednoduše počítání normostran má svůj nezpochybnitelný smysl v mnoha oblastech života.

Kontaktujte nás

Potřebujete poradit? Kontaktujte naše specialisty. Rádi Vám pomohou.

Potřebujete zajistit překlady? Zašlete nám nezávaznou kalkulaci a my se Vám do 15 minut ozveme.

tel.: +420 225 000 722
e-mail: info@presto.cz


Nebo nám odešlete rychlý dotaz pomocí formuláře níže.

required required required
required