Aktuálně v souvislosti s koronavirem: Dokumenty nám můžete zaslat pouze elektronicky, poštou nebo kurýrem. Více informací

Normovaná strana

Normovaná strana (NS) nebo-li normostrana je jednou ze základních jednotek počítání překladů a korektur. Normostrana se může řídit buď českou nebo evropskou normou, kdy:

  • 1 NS dle ČSN se rovná 1 800 znaků textu včetně mezer;
  • 1 NS dle EN se rovná 1650 znaků textu včetně mezer.

V českém prostředí je tedy rozsah textu jedné normostrany 1 800 znaků (včetně symbolů a mezer). To odpovídá zhruba třiceti řádkům o šedesáti znacích nebo přibližně 250 slovům běžného textu.

Počet normostran nemusí odpovídat počtu vytisknutých stran – ty jsou totiž určeny mnoha jinými parametry jako jsou formáty stránek, velikost písma, řádkováním, atd.

Na základě počtu normostran zdrojového textu je možné připravit kalkulaci ceny za překlad. U některých jazykových kombinací je však nezbytné přihlédnout ke specifikům jazyků a konečná cena se může od předběžné kalkulace za překlad částečně lišit.

Počet normostran můžete jednoduše zjistit v různých textových editorech. Například v aplikaci Microsoft Word vidíte ve spodní části počet slov a po kliknutí na tuto informaci se objeví i počet jednotlivých znaků dokumentu. V programu Pages z kancelářského balíku iWork zobrazíte tuto informaci v Inspektoru v sekci Dokument a dále v podsekci Informace.

Kontaktujte nás

Potřebujete poradit? Kontaktujte naše specialisty. Rádi Vám pomohou.

Potřebujete zajistit překlady? Zašlete nám nezávaznou kalkulaci a my se Vám do 15 minut ozveme.

tel.: +420 225 000 722
e-mail: info@presto.cz


Nebo nám odešlete rychlý dotaz pomocí formuláře níže.

required required required
required