Apostila

S apostilou se nejčastěji setkáváme například v případě cizích rodných listů, které jsou vystaveny Čechům narozeným v zahraničí. Na základě ověřeného překladu cizího rodného listu se pak prostřednictvím zastupitelských úřadů České republiky nebo matriky žádá o zápis do zvláštní matriky, kterou v současné době vede úřad městské části Brno-střed.

Apostila je doložka, která je součástí oficiálních listin či dokumentů. Ověřuje se její podpis a otisk razítka na listině, kterou tak lze použít v zahraničí. Apostila vznikla proto, aby mohla nahradit superlegalizaci. Listina tedy nemusí být ověřena zastupitelským úřadem ČR v zahraničí, ale konečné ověření je provedeno v zemi, ve které byla listina vystavena. Úkon provádí Ministerstvo zahraničních věcí ČR a pro listiny vydané justičními orgány, tedy soudy, státním zastupitelstvím, exekutory nebo notáři Ministerstvo spravedlnosti ČR.

Apostila se vystavuje v úředním jazyce státu, v němž byly listiny vystaveny. Pro předložení v zemi určení bývá proto nezbytný ověřený překlad. Takovýto překlad zaručuje správný přenos obsahu z cílového jazyka do jazyka přijímající země.

Pokud potřebujete poradit nebo pomoci zajistit, neváhejte se na nás obrátit

Kontaktujte nás

Potřebujete poradit? Kontaktujte naše specialisty. Rádi Vám pomohou.

Potřebujete zajistit překlady? Zašlete nám nezávaznou kalkulaci a my se Vám do 15 minut ozveme.

tel.: +420 225 000 722
e-mail: info@presto.cz


Nebo nám odešlete rychlý dotaz pomocí formuláře níže.

required required required
required